Publicerat 05.09.2016
Kategori: Dikter om livet
Kategori: Dikter om livet
Bilden utav en bild
Och det vi själva känner saknad utav, tror vi oss finna hos andra. Och så börjar vi skissa: Konturer, en vacker himmel, vi målar upp en idealiskt skimrande bild, en skapelse vi intalar oss är vacker. Vi sitter där mitt emot, tätt intill, vi hör ihop med bilden, aldrig har vi varit närmre.
Plötslig utzoomning, en fjärilslik tanke, en reflektions fladdrande lakan. Vi ser bilden av en bild, & aldrig har vi varit längre ifrån.

Pelle Grön, 27 år, aspirerande författare.
Pellegroon är medlem sedan Pellegroon har 4 publicerade verk
Pellegroon är medlem sedan Pellegroon har 4 publicerade verk
Inloggning
Logga in och för att skapa din profil. Utöver får du möjlighet att redigera dina verk och du har möjlighet att nå högre medlemsstatus .
Notice: Undefined variable: genre in /srv/users/serverpilot/apps/nya-novell-nu/public/functions/blocks/advert.php on line 3
Hur blir man veckans författare?
![]()
Veckans författare:

Anders Berggren
Skrivande livsnjutare. Jakten Efter Verkligheten är efter Förändringen den andra utkomna boken i en tilltänkt serie om fem. Skriver nu Jakten på Sanningen.
På andra plats denna veckan: Klas Stenborg