Kategori: Sorgliga dikter
- Likt en fallen ängel -
likt en fallen ängel - Likt en fallen ängel jag reser mig borstar av mig dammet och ser mig omkring Varför är världen så rastlös den inte klarar inte ens av att vara rättvis Varför ska vissa människor få vara lyckliga då andra är så gott som döda DET ÄR INTE RÄTTVIST! Varför varför ska jag få falla ner i det mörkaste av mörker? Så ensam ledsen förtvivlad Tvinga mig inte jag vill inte gömma mej sluten Hjärtat dunkar kroppen darrar vad händer nu? Kommer hoppet att dö kommer förtvivlan ta över Fördunkla mina innersta Skrymslen? Är det slut nu?

HeatherWade är medlem sedan HeatherWade har 81 publicerade verk
Inloggning
Logga in och för att skapa din profil. Utöver får du möjlighet att redigera dina verk och du har möjlighet att nå högre medlemsstatus .
Veckans författare:

Anders Berggren
Skrivande livsnjutare. Jakten Efter Verkligheten är efter Förändringen den andra utkomna boken i en tilltänkt serie om fem. Skriver nu Jakten på Sanningen.
På andra plats denna veckan: Klas Stenborg