Kategori: Dikter om livet
Tribut till Kavafis
Tribut till Kavafis Varje trakt har sitt särdrag. Kännetecknande för den som kommer från Thessalien, menade sålunda Kavafis, är hästar och ridning och i kriget utmärker sig den från Sparta. Medien har bordet kelterna håret assyrierna skägget Aten har ordet. Själv bodde Konstatin Kavafis i Alexandria. Han dog 1933. Jag undrar jag om särdragen då var desamma. Bodde i Alexandria gjorde på sin tid också ptoloméerna - och på sin tid - fast en bit ifrån - perserna. Ptoloméerna var bildade perserna också toleranta. Kavafis självgående och makalöst tillbakablickande. I min trakt kännetecknas man av tunna plånböcker och tjocka magar, utegrillar och vitvin, rufsigt hår och slammer, tankekollaps och känslostopp.

Skriven av: Carsten Palmer Schale
Inloggning
Logga in och för att skapa din profil. Utöver får du möjlighet att redigera dina verk och du har möjlighet att nå högre medlemsstatus .
Veckans författare:

Anders Berggren
Skrivande livsnjutare. Jakten Efter Verkligheten är efter Förändringen den andra utkomna boken i en tilltänkt serie om fem. Skriver nu Jakten på Sanningen.
På andra plats denna veckan: Klas Stenborg