Publicerat
Kategori: Spänning noveller

En spelberoende vardag

Del: 6 - Ett år, ett steg

På årsdagen av sitt första möte på Café Aurora stod Harry framför gruppen. De var fler nu – nio personer. Några nya, några gamla. Mia var fortfarande där, och hon log när han tog ton.

– Jag vet inte hur man firar ett år av nykterhet från spel. Jag har inte pengar, jag har fortfarande skulder, och ibland vaknar jag med panik. Men jag har också något jag aldrig trodde jag skulle få tillbaka: respekt. Inte från världen kanske, men från mig själv.

Han berättade om dotterns brev. Om vänskapen med Ahmed. Om hur han börjat spara 500 kronor i månaden i ett kuvert – inget spel, bara framtid. Han läste till och med upp en dikt han skrivit:

“Jag satte eld på broar jag inte trodde kunde byggas.

Men i askan fann jag plankor,

och en hammare av skuld,

och med den spikade jag fast en ny början.

Den vinglar.

Men den bär mig.”

Det blev tyst i rummet. Tårar. Nickningar.

Mia klappade händerna först.

Sedan de andra.

Harry Jansson – en gång förlorad – stod där. Inte botad. Inte fri. Men levande.

Hur ska det gå för Harry Jansson? – Ett år senare

Han spelar inte längre. Han är inte fri från skuld – men han är fri från skuldkänslor. Han är inte alltid glad – men han är ärlig. Och ibland är det allt man behöver.

Fortsättning följer....

Christopher van det Caukies

Status: Guld författare

Mitt namn är Christopher van der Caukies och jag arbetade som VD för en TV-kanal på 80-talet, som tyvärr har lagts ner och är pausad.
Christopher van det Caukies är medlem sedan 2025 Christopher van det Caukies har 92 publicerade verk

Inloggning

Logga in och för att skapa din profil. Utöver får du möjlighet att redigera dina verk och du har möjlighet att nå högre medlemsstatus .

Glömt lösenord?
Hur blir man veckans författare?

Veckans författare:

Ann Larsson

Snart femtioårig fyrbarnsmamma från Norrbotten som alltid älskat att skriva.

Ann Larsson

På andra plats denna veckan: Dasi Rygord