Kategori: Relationer noveller
Rälsspår och relationer – En berättelse om Urban Johansson
Del 4: Röster i Novosibirsk
Tåget anlände till Novosibirsk i gryningen. Temperaturen hade sjunkit markant, och när Urban klev av för att sträcka på benen möttes han av en bitande sibirisk kyla. Claire följde med honom ut på perrongen, insvept i en ullhalsduk och med händerna djupt ned i rockfickorna.
— Det här är den största staden vi passerar, viskade hon. — Vill du gå en bit?
Urban nickade, och tillsammans gick de längs plattformen, försiktiga steg på det frostiga underlaget.
Sergej stannade kvar i tåget men stack ut huvudet genom dörren.
— Stressa inte, romantiker! ropade han med ett skratt.
Claire svarade inte, men Urban märkte hur hennes kinder blev rödare än kylan borde förklara.
De gick tysta tills Claire stannade vid en liten kiosk där en äldre kvinna sålde piroger och varm kvass. Claire köpte två piroger och räckte en till Urban.
— Min farfar var från Novosibirsk, sa hon plötsligt. — Han flydde till Frankrike på 40-talet. Jag har alltid undrat vad han flydde ifrån.
— Kanske samma sak som vi andra, sa Urban och tog en tugga. — Något vi inte riktigt kan sätta ord på.
Claire nickade, långsamt.
När de återvände till kupén satt Sergej och pratade lågmält med en ny passagerare – en kvinna i 30-årsåldern, asiatiskt utseende, med en bok i handen och röst som sammet.
— Det här är Lin, från Harbin, sa Sergej. — Hon hoppar på här och åker med oss ett par dagar.
Lin log och hälsade med en mjuk nick.
Urban satte sig och kände genast den nya energin i kupén. Den var annorlunda nu – mer komplex. Fyra personer, fyra språk, fyra rörelser som inte längre var parallella utan började snudda vid varandra.
Claire verkade genast dras till Lin. De pratade litteratur, översättningar, identitet. Urban lyssnade, men kände sig mer som en betraktare än en deltagare.
När Sergej lutade sig mot honom senare på kvällen och viskade:
— Det är något i luften nu, inte sant?
… visste Urban att han hade rätt.
Men vad det var – och vad det skulle leda till – det visste ingen.
Fortsättning följer....

Christopher van det Caukies
Status: Guld författare
Christopher van det Caukies är medlem sedan 2025 Christopher van det Caukies har 92 publicerade verk
Inloggning
Logga in och för att skapa din profil. Utöver får du möjlighet att redigera dina verk och du har möjlighet att nå högre medlemsstatus .
Veckans författare:

Anna Maria Simeonidis
Kvinna i 40 års åldern med två stora barn och en sambo. Har precis upptäck vilken terapi det är att skriva. Skriver om det som behöver komma ut. Och sånt som intresserar mig och är aktuellt just…
På andra plats denna veckan: M.J. Jaatinen